2015 m. kovo 16 d., pirmadienis

Valymo įrenginiai – išeitis patogesniam gyvenimui


Ko gero, kiekvienam lietuviui yra tekę pasinaudoti lauko tualetu, o ir ne vieno vaikystė prabėgo kaime, kur nėra nei vonios, nei klozeto. Dalis lietuvių be patogumų gyvena ir dabar – kaimuose, gyvenvietėse, kur dar nėra įvykdyti vandentiekio ir nuotekų tvarkymo projektai.

Miestiečiui, gyvenančiam bute ar individualiame name, gyvenimą be patogumų sunku net įsivaizduoti. Ne paslaptis, kai kur kaimuose nuotekos vis dar išpilamos į kanalus ar net upes. Deja, realybė tokia, kad net ir labiausiai šiuolaikiškiems naujakuriams nėra jokių galimybių prisijungti prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų. Ne visi nauji sklypai yra prijungti prie tinklų, ne visuose naujuose kvartaluose šie tinklai yra nutiesti. Tuo labiau jų nėra apylinkėse, kuriose žmonės pasirenka statyti vienkiemius.
Seniau tokioje situacijose dažnas būtų daug nemąstęs ir nuvedęs nuotekų vamzdį į pamiškę, paupį ar paežerę. Tačiau šiuolaikiniam žmogui, apmąstančiam ir ekologines problemas, toks sprendimas yra nepriimtinas. Nesant vandentiekio ir nuotekų tinklų, vienintelis sprendimas yra nuotekų valymo įrenginiai. Tačiau kokią pasirinkti?

Vidinė valymo sistema

Vienas iš sprendimų yra nuotekų valymo sistemą įrengti namo viduje. Tokią sistemą sudaro kanalizacijos ir ventiliacijos vamzdžiai, vandens gaudyklės. Nuotekos patenka į vertikalų vamzdį, kuriuo nuteka iš namo. Ventiliacijos anga reikalinga dėl dujų. Į tam skirtą rezervuarą pakliuvusios nuotekos išskiria dujas. Jos yra nemalonus kvapo, gali sukelti tam tikrų ligų. Todėl reikalinga ventiliacijos anga, per kurią dujos išsivėdina ir nesikaupia.
Vandens gaudyklės reikalingos tam, kad užkirstų kelią dujoms – jei nėra gaudyklės, dujos patenka į namus. Reikalingi ir filtrai bei valymo angos tam atvejui, jei tektų valyti užsikimšusią kanalizaciją.
Labai svarbu atliekant santechnikos darbus parinkti tinkamą vamzdžių nuolydį. Jungiant vamzdžius rekomenduojama daryti nuo 1 iki 2 procentų nuolydį. Jei jis mažesnis, nuotekų tekėjimas paprasčiausiai sulėtėja.
Neišvengiamai reikalingos ir nuotekų siurblinės, nes iš rūsio nuotekos natūraliai neištekės vamzdžiais. Siurblys reikalingas nuotekoms pakelti iki pagrindinio vamzdžio, kuriuo jos toliau nuteka į rezervuarą.
Kita išeitis – rezervuarą įrengti žemiau rūsio lygio, tada siurblys yra nereikalingas.

Kad aplinkosaugininkai nelankytų

Siekiant patogaus gyvenimo ir norint saugoti gamtą, būtina nuotekų šalinimo sistema. Be jokios abejonės, nuotekų išleidimas į vandens telkinius ar aplinką, yra nelegalus. Legalūs yra du būdai. Vienas jų paprastesnis: sumontuoti nuotekų rezervuarą, kuris privalo būti sandarus. Rezervuaro turinį kas kiek laiko reikės išsiurbti ir išvežti. Tai padaryti gali tik leidimą turinčios įmonės, nuotekų išvežimas kiekvienais metais vis griežtinamas. Šis būdas yra pigesnis, tačiau ne toks patogus.
Patogiau yra turėti nuotekų valymo įrenginį ir išvalytas nuotekas, kurios jau yra tarsi vanduo, išleisti į aplinką. Išvalytose nuotekose nebėra kenksmingų medžiagų, mikrobų ir jas ramia sąžine galima išleisti į gruntą, aplinką.
Kokią šalinimo sistemą rinktis, nulemia gyvenimo būdas ir šeimos dydis. Jei būste gyvenama nuolat ir šeimą sudaro bent trys ar keturi asmenys, rezervuaras nėra pats logiškiausias pasirinkimas. Specialų nuotekų išvežimo transportą teks kviesti dažnai ir tai kainuos brangiai. Protingiau įsirengti nuotekų valymo įrenginius, kurie kainuoja brangiau, bet nereikia rūpintis išvežimu.
Visai kas kita, jei pasistatote vadinamą vasarnamį. Jei į sodybą atvyksite tik atostogų ar savaitgaliams, pakaks turėti rezervuarą. Juk per kelias viešnagės dienas nuotekų susikaups nedaug, ne taip, kaip gyvenant name nuolat.
Įsirengti nuotekų kaupimo rezervuarą, būtina paisyti visų reikalavimų. Jei rezervuaras bus nesandarus, už tokį galima gauti baudą iš aplinkos apsaugos pareigūnų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą