2015 m. kovo 24 d., antradienis

Kainų šokas ir brangios klaidos


Kai į parduotuvę apsipirkti eini be būtinų prekių sąrašo, dažniausiai pirkinių suma dvigubai ar net daugiau viršija prieš tai numatytąją. Ekonomistai ir finansininkai seniai kalba, jog labiausiai taupyti padeda planavimas. Perkant neplanuotas maisto prekes galbūt išleidžiate keliomis dešimtimis eurų daugiau, tačiau jeigu kalbame apie tokį pirkinį, kaip namas, papildomos išlaidos dažniausiai pasiekia kelias dešimtis tūkstančių eurų.

Namo statyba – sudėtingas procesas, kurį būtina labai kruopščiai suplanuoti. Namo statyba, ko gero, žmogaus gyvenime yra didžiausias projektas, jei kalbama apie piniginę išraišką. Namas paprastai būna skirtas šeimos gyvenimui ir dažnai net ir antros kartos gyvenimui, kaip paveldėjimo objektas. Tačiau statybos ekspertų pastebėjimų, daugelyje statybų, kurios vykdomos savarankiškai arba pasamdžius nepatyrusius statybų specialistus, pridaroma daug klaidų. Ir tai – nebūtinai statybiniai trūkumai. Klaidos pastebimos ir planavime. Ir šios klaidos yra brangiausios.

Nemoka planuoti

Remiantis statistika, 4 iš 10 naujakurių, kurie jau yra nusipirkę sklypą bei namo projektą, neteisingai įvertina namo statybos išlaidas. Neva suplanuotas biudžetas išauga tiek, kad belieka tik susiimti už galvos arba gyventi pusiau įrengtame name. Lietuviai dar neišaugo iš tos postsovietinės fazės, kuomet pirmiausia būdavo statomas ūkinis pastatas, kuriame laikinai įrengiamos gyvenamos patalpos – kol bus pastatytas tikrasis namas. Štai toks gyvenimas ūkiniame pastate užsitęsdavo dešimtmetį, nes planai viršydavo galimybes.

Kažkas panašaus vyksta ir dabar – statybų proceso neišmanantys naujakuriai neretai papuola į spąstus, kuriuos paspendžia patys sau. Mat nesuplanuoja visko konkrečiai ir nepasitaria su specialistais.

Tačiau planuoti reikia pradėti anksčiau, negu pasirenkamas namo projektas, medžiagos, vidaus apdaila ir taip toliau. Siekiant išvengti šoko piniginei, labai atidžiai reikėtų pirkti sklypą. Neverta labai žavėtis pigiu ar iš anksto džiaugtis paveldėtu. Pradėjus namo statybos darbus gali paaiškėti, kad sklypas yra toks, jog reikės daugiau investuoti į pamatus, konstrukcijas, aplinkotvarkos darbus ir panašiai.

Todėl labai svarbu pirkti tokį sklypą, kurio gruntas yra ištirtas. Dėl grunto gali tekti gerokai daugiau investuoti į pamatus ar net daryti tam tikrus namo projekto pakeitimus.

Kitas žingsnis – projektas

Namo projektas – tai ne tik grožio klausimas. Tinkamas namo projektas visų pirma turi atitikti jūsų šeimos gyvenimo būdą bei lūkesčius. Reikia apsvarstyti viską iki menkiausių smulkmenų – kiek ir kokių gyvenamųjų patalpų reikalinga, kiek pagalbinių patalpų prireiks ir panašiai. Nesuplanavus iki smulkmenų, statybų eigoje paaiškėja, kad reikia vienokio ar kitokio pakeitimo. Kiekvienas pakeitimas kainuoja. Verta net susiplanuoti tai, ko dabar nereikia, bet gali prireikti – bet kokios pertvarkos namuose ateityje taip pat kainuoja papildomus pinigus.

Ko gero pigiausi projektai yra tie, kurie suplanuoti vieno aukšto namui. Namo statybos biudžetas tokiu atveju yra mažesnis, kadangi stogo konstrukcija tarnauja kaip sienos konstrukcija. Toks namas išskirtinumu ar estetine išvaizda nepasižymi, bet vilioja mažesnėmis išlaidomis.

Planuoti reikia ne tik statybas

Planuodami namo statybas, žmonės dažniausiai pamiršta, kad pastatyti reikia ne tik sienas, stogą, pamatus, ne tik sudėti langus ir duris. Apdailą ir santechnikos darbus dažniausiai naujakuriai įskaičiuoja į bendrą namo statybos sąmatą, bet pamiršta vieną svarbiausių procesų.

Tas procesas vadinamas įkurtuvėmis: namui reikia baldų, buitinės technikos, šviestuvų ir galybės kitų smulkmenų. Kai jau yra ant ko miegoti, reikia pagalvoti apie žolynus, tvorą, trinkeles ir kitus aplinkotvarkos darbus. 
Vien vidinė namo įranga – baldai, buitinė technika, kita įranga namo statybos biudžetą išaugina keliomis dešimtimis tūkstančių eurų. Neįvertinę šio fakto, naujakuriai dar keletą metų gyvena vietoje stalo naudodami dėžę ir sėdėdami ant pagalvėlių. Vien todėl, kad visko nesuplanavo ir patyrė piniginį šoką – suplanuoto biudžeto neužteko.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą