Lietuviai turi tokį posakį – amžiaus statyba. Dažniausiai taip sakoma apie namus, kurie niekaip nepabaigiami statyti, pastatus, kurių statyba labai brangiai kainavo. Tačiau šį posakį galima suprasti ir dar kitaip – namo statyba yra amžiaus statyba, nes dažniausiai tikimės, kad būstą sukursime visam likusiam savo, o galbūt ir vaikų, gyvenimui.
Iš tiesų, kai vyksta namo statyba, būsimą produktą matome kaip ilgalaikį, sukurtą visam mūsų amžiui. Retas kuris nori kas keletą metų statyti ar pirkti vis naują būstą. Remonto ar baldų perstumdymo norisi gan dažnai, o štai naujo namo – ne.
Todėl taip svarbu ne tik išsirinkti tinkamą namo projektą, namą, kuris bus patogus visą gyvenimą, bet ir specialistus, kurie statydami ir įrengdami būstą padarys viską, ką moka geriausiai. Tačiau iki tol, kol išsirenkamas namo projektas ir prasideda namo statyba, reikia atlikti kitą labai svarbų dalyką – išsirinkti sklypą ir bent jau mintyse sugalvoti, kokių namų norite jūs ir jūsų šeima. Namų patogumas priklauso ne tik nuo to, kaip jie išplanuoti, kokie baldai nupirkti ar koks būsto interjeras. Nemaža dalis komforto priklauso ir nuo to, kur būtent stovės jūsų namas.
Atgal į kaimą ar būsime miestiečiai
Prieš pradėdami sklypo paiešką, nuspręskite, kur norite vykdyti namo statybą. Trokštate gyventi toliau nuo miesto, miesto ribose, o gal labiausiai apgyvendintoje miesto vietoje? Pasirinkimas priklauso net nuo charakterio savybių, šeimos poreikių. Vieni nori būti pačiame įvykių sūkuryje, todėl renkasi tankiai apgyvendintą vietą. Kiti gi nori ramybės ir ieško tolimiausio vienkiemio.
Sklypo pasirinkimą nulemia ir šeimos sudėtis – jei šeimoje yra vaikų, daug kas turi būti patogu, šalia, po ranka.
Jei norite sklypo kaimiškoje teritorijoje, apgalvokite, ar lengvai pasieksite artimiausią gyvenvietę, ar bus patogu vežioti vaikus, jei jie dar maži, kokios galimybės susisiekti viešuoju transportu.
Galbūt namą ketinate statyti mieste, tokiu atveju apsižiūrėkite, kaip toli nuo sklypo ligoninė, mokykla, darželis, parduotuvė. Pasidomėkite, ar važiuoja viešasis transportas.
Kita galimybė yra rinktis vietą namo statybai sklypų masyve. Atminkite, kad kampiniai sklypai turi mažesnę vertę. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar jūsų pasirinktas sklypas nėra šalia transformatorinės. Pasidomėkite, kur yra numatytos nuotekų talpyklos, vandens gręžiniai. Galbūt nenorėsite namo šalia nuotekų talpyklos, o galbūt nekreipsite į tai dėmesio ir sklypą pirksite pigiau.
Atgal į ateitį
Planuodami statybas, atkreipkite dėmesį ne tik į tai, kaip sklypas atrodo dabar. Pasidomėkite, kokia numatyta gatvių plėtra, įvertinkite tai, ar daugelis namų aplink jau pastatyti, ar daug tuščių sklypų – tai reikš, kad statybinės mašinos pro šalį važinės dar ilgai. Žinoma, svarbu, ir kokius kaimynus turėsite. Svarbu, ar sklypų masyve yra įrengta nuotekų kanalizacija, ar yra įvadinė elektros dėžutė. Kitos komunikacijos – dujos, lietaus kanalizacija, drenažas ir taip toliau – yra būtinos, bet jos ne visada būna įrengtos. Turite įvertinti ir šias sąlygas. Jei tam tikrų komunikacijų nėra, pigus sklypas dėl papildomų projektų ir darbų gerokai pabrangs.
Visi keliai veda namo
Ne paskutinėje vietoje ir kelias į sklypą. Idealiausia – asfaltas. Tačiau naujuose sklypų masyvuose, kaimiškose teritorijose asfaltuoto kelio gali nebūti. Žvyruotas kelias ne pats blogiausias variantas, bet jis nepatvarus sunkiasvorėms mašinoms, kurių ne viena važiuos, kol vyks jūsų namo statyba.
Žiūrint į kelią šalia sklypo svarbūs dar keli patarimai. Jeigu gatvė tarp sklypų eina horizontaliai,
sklypai išdėstyti šiaurėje arba pietuose, geriau rinktis sklypą su įvažiavimu šiaurėje – namo šešėlis niekada nekris ant jūsų sklypo.
Statybos sąnaudų kainos
Puikiai žinome, kaip ekonominė krizė įtakojo nekilnojamojo turto kainas. Rinkos atsigauna, nors kartais pasvyruoja. Visi norime sutaupyti, bet turėti kokybiškus namus. Tad taupyti reiktų ne ant profesionalių darbuotojų, o ant medžiagų. Jos turi likti kokybiškos, tačiau verta pasidomėti akcijomis, bei kada geriausiai užsipirkti statybinių medžiagų. Kaip antai Statistikos departamentas nuolat pateikia statybos medžiagų kainų pokyčius: http://osp.stat.gov.lt/pranesimai-spaudai?articleId=3008773.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą