2014 m. gruodžio 15 d., pirmadienis

Estetika ir patvarumas – kaip puošite savo namą?

Kai grįžtate namo iš darbo ar kelionės, tik įsukę į savo gatvę nuosavą namą iš karto atpažįstate iš stogo – gal šviečia ryškia spalva, gal atkreipia dėmesį neįprasta forma ar aukščiu. Svarbiausia, kad į akis nekristų dėl suklypusios konstrukcijos, nutrupėjusių šiferio gabalų, aprūdijusių skardų. Todėl jei rengiatės kelti stogą ar jį keisti, apsvarstykite – kur stovi Jūsų namas, kokiomis oro sąlygomis gyvenate. Tik atsakę sau į šiuos klausimus rinkitės atitinkamą stogo dangą bei jo formą.

Ar turite kaimynų?

Jei taip, namas bus labiau apsaugota nuo vėjų. Mat statant namą atviroje erdvėje, laukymėje, jis atlaiko daugiau stiprių vėjo gūsių, taip pat ir kritulių. Tokiu atveju bus reikalingas status stogas.

Jei ketinate gyventi vienkiemyje ir dar netoli miško, galite būti tikri, jog namo stogas tikrai samanos. Tuomet derėtų rinktis glazūruotą stogo dangą, kuri turi slidų paviršių. Šiuo atveju pravers ir laukymėje stūgaujantys vėjai bei siaučiančios pūgos – glazūruota stogo danga nusivalys pati.

Pigiau – nebūtinai prasčiau

Medžiagų stogo dengimui pasirinkimas didelis. Viską nulemia tai, kokia namo alokacija, kokie Jūsų estetiniai poreikiai ir finansinės galimybės. Galima rinktis pigesnę ar brangesnę dangą, tik reikia atsiminti, kad nereikia gundyti tokiomis pigiomis medžiagomis, kurios neturi garantijos ir yra parduodamos neaiškiose įmonėse.

Stogo dengimui tinkanti plieninė danga – viena populiariausių. Ir pigiausių. Plieno dangos galima atrasti įvairių spalvų, formų, imitacijų.

Plieninė stogo danga negąsdina kainomis, greitai sumontuojama, neblogai atrodo ir yra nesunki. Tačiau ši danga turi ir minusų. Jei darbininkai montuodami skardą dirbs neatidžiai, danga pradės rūdyti. Be to, jei neįrengsite papildomos garso izoliacijos, tokia danga tikrai barškės.

Kone dažniausiai Lietuvoje galima pamatyti šiferinį stogą – tai dažniausiai stogo dengimui naudojama danga. Taip yra nebe reikalo – šiferis tikrai ilgaamžė medžiaga. Tiesa, kelių dešimčių senumo šiferiu nesidžiaukite – jis turi nuodingos medžiagos asbesto, bet jei perkate šiuolaikinį šiferį, dėl kenksmingų medžiagų galite būti ramūs.

Šiferį klodami džiaugsis darbininkai – jis lengvai montuojamas. Džiaugsis ir Jūsų piniginė – šiferis ne pati brangiausia medžiaga, nerūdija, gerai sulaiko garsą. Deja, rinkdamiesi šiferį turėsite susitaikyti su mintimi, kad spalvų gama nedidelė ir pasirinkus iš to nedidelio kiekio, spalva per keletą metų išbluks.

Estetika visada brangesnė

Itin gražiai atrodo bituminėmis čerpelėmis padengtas stogas. Estetika tikrai džiugina akis, galima duoti valią fantazijai – bituminės čerpelės tikrai stebina spalvų bei formų pasirinkimu. Tačiau turite žinoti du dalykus apie šią dangą. Ji tikrai samanos ir prireiks specialių medžiagų stogui valyti. Be to, stogą dengiant bituminėmis čerpelėmis, teks pirkti OSB3 plokštės bei pakloto – stogo sąmata pastebimai išaugs.

Norėdami suderinti estetiką, ilgaamžiškumą bei prabangą, rinkitės čerpes – keramines arba betonines. Ir vienos, ir kitos tarnauja labai ilgai. Čerpių būna įvairiausių formų bei spalvų – net ir paprasčiausio projekto namas su jomis atrodo prabangiai. Žinoma, estetika ir prabangus įvaizdis prabangiai

ir kainuoja. Čerpės tarnaus tikrai ilgai, bet joms prireiks brangių stogo komplektavimo detalių, specialių konstrukcijų. Jos, kaip ir bituminės čerpelės, samanos.

2014 m. gruodžio 11 d., ketvirtadienis

Kad sąskaitos negąsdintų – 20 procentų pigesnis šildymas

Sutaupyti nori kiekvienas – ir uždirbantis daugiau, ir gaunantis vidutines pajamas. Jau įsibėgėjantis šildymo sezonas – turbūt brangiausias laikas per visus metus. Vasarą atsipalaiduojame, nes šildymo nereikia. O spalio mėnesio vidurys grąžina į realybę.
Tik prasidėjus šildymo sezonui tikrųjų sąskaitų dydžių dar nežinome – sezonas anksčiau neprasidėjo, ruduo šiltas, neaišku, ar tikrai šalta bus žiema. Tikrąsias šildymo išlaidas galėsime nustatyti tik besibaigiant žiemai – tik tada galėsime daryti išvadą, ar šildymo sezonas šiemet buvo brangesnis, gal pigesnis.
Bet kokiu atveju, net ir gyvenant nuosavame name, atskirtame nuo centrinio šildymo, šildymo sąskaitos dydis taip pat yra aktualus. Aktualu yra ir sutaupyti. Sakote, malkos, granulės ar dujos niekada neatpinga tiek, kad būtų galima pastebimai sutaupyti.
Todėl artėjant žiemai, kuri neaišku, kokia bus, specialistai pataria naudotis patarimais, kaip sumažinti išlaidas šildymui. Yra būdų, kaip šildymo sąskaitas sumažinti net iki 20-ies procentų.
Pasirinkimų – daug
Norint mažesnių sąskaitų už šildymą, galima imtis daugelio veiksmų: keisti senus langus bei duris į sandarius, apšiltinti šiluminį mazgą ir namo sienas, įsigyti ekonomišką šilumos šaltinio katilą, ieškoti pigesnio kuro, šildyti namus minimaliai. Paskutinis būdas tikrai garantuos mažesnes sąskaitas, bet ar užtikrins komfortabilų ir jaukų gyvenimą? Vargu. Tačiau aptarsime galimybę, kaip mažiau kūrenant, namuose pasiekti optimalią šilumą.
Mažesnė temperatūra – šilumos daugiau
Pasiūlymas šildyti mažiau, bet šilumos gauti daugiau skamba neįtikėtinai. Tačiau tai yra įmanoma, jei namuose vietoje radiatorių įrengiamas grindinis šildymas. Norint išlaikyti šiltas grindis, į sistemą tiekiamas 25-40 laipsnių vidutinio karščio vanduo. Norint įšildyti radiatorius, reikia 50-85 laipsnių karščio vandens. Tokiam karščiui pasiekti reikia daugiau kuro. Sąskaita didėja kartu su eksploatacinėmis išlaidomis.
Įrengus grindinį šildymą šilumos nuostoliai mažėja per ištraukiamą ventiliaciją, išorinėse atitvaruose, magistraliniuose vamzdynuose. Neperšildomi kambariai – jie ne per karšti.
Atlikus skaičiavimus paaiškėjo, kad patalpų kontrolės sistema su dinaminiu energijos valdymu šildymo kaštus sumažina dar iki 10 procentų. Pridėjus procentus, sutaupytus šildant vandenį, gausime daugiau, negu 20 procentų – kai kada sutaupyti galima net 30-40 procentų. Per metus už grindinį šildymą sutaupytus pinigus jau galima įsigyti ne smulkmeną, o ką nors naudingo.
Be to, turint grindinį šildymą šiluma mėgausitės ilgiau, net jei ir nebekūrensite katilo. Įšildytos grindys vėsta kiek lėčiau už radiatorius, todėl šiluma patalpose išlieka ilgiau. Namuose įsivyrauja pastovi temperatūra.

Mėgstantiems skaičius ir statistiką taip pat rekomenduojame sekti bendras statybų rinkos tendencija, apimtis ir naujiena: http://osp.stat.gov.lt/pranesimai-spaudai?articleId=2980300

2014 m. gruodžio 10 d., trečiadienis

Penki paprasti žingsniai jaukumo link

Turbūt pastebėjote, kad vienų draugų namuose jaučiatės ypatingai ir maloniai, o užsukę pas kitus sėdite tarsi svetimoje vietoje. Ir visai nesvarbu, ar namai apstatyti prabangiais baldais, ar nublukusi sofa apdangstyta pigiomis pagalvėlėmis. Vienur gali pleventi kelios žvakės, o kitur jaukumo nesukurs net prabangiausi šviestuvai.

Amerikiečių mokslininkai atliko įdomų tyrimą: namuose keisdami tam tikras detales kambariuose, tyrėjai klausinėjo savo respondentų, kuris interjeras šiems jaukesnis, kuriuose namuose jie norėtų pasilikti ilgiau.

Apklausę tyrimo dalyvius mokslininkai suprato, kad jaukių namų paslaptį gali įsprausti vos į penkis daiktus. Net nebūtina turėti visų penkių akcentų kartu – užtenka pasinaudoti vienu ar dviem patarimais ir savo namuose norėsis būti dažniau ir netruksite pastebėti, kad pasisėdėjimai su draugais ar šeima tampa tokie malonūs, jog užsitęsia iki vėlumos.

Minkšti baldai – sėdėti turi būti patogu

Jaukūs namai – visų pirma patogūs namai. Todėl be gailesčio atsikratykite kietų, nepatogių, griozdiškų baldų. Juos pakeiksite minkštomis, patogiomis sofutėmis, krėslais, sėdmaišiais. Sėdėti turi būti patogu, sėdimas baldas privalo būti toks, ant kurio galima atsipalaiduoti ir grožėtis Jūsų dailiais namais. Neapsiribokite viena sofa – turėkite patogių kėdžių, krėslų, fotelių. Juk niekada nežinote, kiek svečių pas jus užgrius.

Jokio pertekliaus

Vis dėlto, dėliodami baldus namuose, nepersistenkite. Jų neturi būti per daug. Pirkite ir turėkite tik tuos baldus, kurių iš tiesų reikia. Jei dažnai užsuka svečių, turėkite pakankamai patogių kėdžių ar fotelių, bet nebūtinai juos visus sugrūskite į svetainę. Reikalui esant papildomų kėdžių galite turėti palėpėje, o visus kitus baldus statykite taip, kad jie neperkrautų erdvės. Kiekvienas baldas turi turėti savo vietą, būti funkcionalus. Nebijokite laikas nuo laiko baldų perstumdyti – gal bus gražiau ir pašalins rutiną.

Taupymo režimas: pagalvėlės

Jei šiuo metu neturite atliekamų pinigų minkštiems baldams, nenusiminkite. Su minimaliomis išlaidomis vis tiek galite sukurti daugiau jaukumo namuose.

Dar pradžioje minėtame tyrime mokslininkai padarė išvadą, kad žmonėms vienas iš jaukumo simbolių yra pagalvėlės. Taip – paprasčiausios pagalvėlės.

Tekstilė turi lemiamos įtakos kuriant jaukų būstą. Todėl būtinai langus papuoškite užuolaidomis – turbūt sutiksite, kad ne itin jauku vakare sėdėti prie „nuogo“ lango. Jaukumo suteikia daili staltiesė ant stalo, stilingas užklotas ant lovos, tarsi netyčia ant sofos krašto pritūpęs šiltas pledas ir, žinoma, tekstilės karalienės – pagalvėlės.

Jų gali būti visur – ant sofos, fotelio ir net ant grindų. Viena amerikietė, dalyvavusi tyrime apie namų

jaukumą prisipažino, jog beveik metus su vyru gyveno neturėdami svetainės baldų. Svečiams, o ir jiems patiems, nebūdavo nieko smagiau, kaip šnekučiuojantis ar žiūrint filmą prigulti ant minkštų įvairaus dydžio bei faktūros pagalvėlių.

„Su vyru buvome naujakuriai. Namus statėmės savarankiškai, neprašydami tėvų finansinės paramos, nenorėjome banko paskolos. Todėl namus statėmės etapais. Pamenu, kaip įsirengėme grindinį šildymą, sudėjome grindis, nudažėme sienas ir kuriam laikui likome be pinigų. Apie baldus nebuvo net kalbos – jiems reikėjo sutaupyti. Su vyru pasvarstėme: esame paprasti žmonės, mūsų draugai taip pat ne kokie aristokratai, kurį laiką apsieisime ir be baldų. Kadangi nepagailėjome pinigų investuoti į grindinį šildymą, namuose visada būdavo jaukiai šilta, grindys taip pat maloniai šiltos. Pripirkau nebrangių, įvairiausių spalvų bei dydžių pagalvėlių ir primėčiau ant grindų. Pirmą kartą buvo neįprasta. Vėliau mūsų draugai juokavo, kad taip pat rengsis grindinį šildymą ir gyvens be baldų – kam jie, jei taip smagu sėdėti ant pagalvėlių“, - įsikūrimo pradžią tyrime aprašė viena iš apklausos dalyvių.

Vaivorykštes palikite vaikams

Jei jau rengiatės pirkti pagalvėlių ar kitų interjero detalių, baldų, pasidomėkite spalvomis. Jums gali patikti daugelis spalvų, bet jei visas jas sukrausite savo namuose, jauku, tuo labiau gražu nebus. Nesibaigianti spalvų gama tinka vaikams. Kurdami stilingus namus, išsirinkite tik keletą mėgstamų spalvų – žaiskite jomis, derinkite tarpusavyje.

Nepamirškite žalumos

Ir paskutinis paprastas žingsnis jaukių namų link – augalai. Pirkite, sodinkite, prašykite dovanų gėlių. Jos, apgyvendintos ant palangių, vienur kitur ant staliuko ar komodos, suteiks namams gyvybės, jaukumo ir net žvalumo.

2014 m. gruodžio 9 d., antradienis

Erdvūs namai – kiekvienam sava teritorija

Jei esate būsimi naujakuriai, ko gero, kruopščiai renkatės namo projektą. Prieš pradedant namo statybą būtina apsispręsti, kiek patalpų būste bus reikalinga. Tik nuo šeimos poreikių priklausys, kokių kambarių pageidausite projekte ir kiek kiekvienai erdvei skirsite kvadratinių metrų.

Bendrosios erdvės – susibūrimų vieta

Namuose yra dvi vietos, kuriose visi mielai leidžia laiką ir mėgsta užsibūti ilgiau. Tai – gyvenamasis kambarys arba svetainė ir virtuvė. Paskaičiuota, kad svetainėje šeima praleidžia daugiau, negu pusę savo laisvalaikio. Šioje būsto erdvėje dažniausiai susirenka visa šeima, rengiami vakarėliai su draugais ir minimos šeimos šventės. Todėl svetainė turėtų būti ne taip ir maža – bent 30 kvadratinių metrų.
Panašiai ploto reikėtų skirti ir virtuvei, jei ji įrenginėjama kartu su valgomuoju. Jei virtuvė jums reikalinga tik arbatai išsivirti, tuomet užteks standartinės daugiabučių virtuvės – apie 10 kvadratinių metrų. Bet jei mėgstate šeimininkauti ir šeimoje yra tradicija ruošti sekmadienio pietus, pravers dvigubai didesnė virtuvė su dideliu valgomojo stalu bei daug patogių kėdžių. Prieš planuodami namo statybą, galite pasvarstyti, galbūt būtų visai šaunu, jog iš virtuvės į prieskoninių žolelių lysvę vestų durys. Puiki mintis šalia virtuvės įsirengti ir mansardą – puikiems vasaros rytams su kava lauke.

Šiek tiek asmeniškumo

Kiekvienam šeimos nariui reikalinga asmeninė erdvė. Vaiko ar tėvų miegamasis – tas kambarys, kuriame ne tik miegama, bet ir ilsimasi. Todėl tėvai turėtų turėti atskirą miegamąją erdvę. Kiekvienam vaikui taip pat reikalingas atskiras kambarys – kad būtų galima labiau susikaupti ruošiant pamokas.  Žinoma, turint ribotą biudžetą namo statybai, plotas dažnai taupomas. Todėl dviem vaikams skiriamas vienas kambarys. Tokiu atvejų būtų puiku pagalvoti, kaip vieną kambarį padalinti į dvi dalis, kokias interjero detales ir sprendimus pasirinkti, kad kiekvienas vaikas nors ir viename kambaryje, bet turėtų savo asmeninę erdvę.
Atskiras kambarys reikalingas ir su jumis apsigyvensiančiais senais tėvais. Jei jie gyvens bendroje svetainėje, patogiai nesijausite nei jūs, nei jie. Idealu, jei biudžetas leidžia įrengti ir papildomą miegamąjį kambarį, skirtą svečiams. Smagu, jei po šventinės vakarienės kažkam likus nakvoti, nereikia tiesti sofos svetainėje ar statyti mobilios lovos prieškambaryje.

Komforto erdvės

Yra kambarių, kurių name gali ir nebūti. Tačiau jei jos yra, gyvenimas tampa daug patogesnis. Žinoma, reikia daugiau ploto išsiurbti ir daugiau dulkių išvalyti, bet kas paneigs, kad patogu yra turėti darbo kambarį. Jame ramiai galima pabaigti darbe nepabaigtus darbus. Darbo kambaryje galima įsirengti ramią vietą knygoms skaityti, tokioje patalpoje gali stovėti stalas rankdarbiams, siuvimui ir panašiai.
Toks pat patogus išradimas yra ir atskiras kambarys rūbams – drabužinė. Žinoma, ši patalpa pareikalaus papildomų kvadratinių metrų namo projekte, bet retai kas pasigaili turį drabužinę. Įsirengus šią patalpą, rūbai ir batai laikomi gerokai tvarkingiau. Drabužinėje lengviau susigaudyti ir pramiegotą rytą galima sutaupyti nemažai laiko, ieškant sijono ar kelnių.
Skubotą rytą gelbsti ir ne vienas vonios kambarys namuose. Įprasta turėti vieną tualetą, dažnai kartu su vonia. Tačiau šiuolaikinio namo statyboje vietos numatoma paprastai bent dviem sanitariniam mazgam. Jei ryte vienas užimtas, skubantiems į darbą ar mokyklą pasitarnaus kitas.

Pagalbinės patalpos

Diskutuotinas klausimas, reikia namuose sandėliuko, prieškambario, garažo ar mansardos. Be visų
šitų patalpų galima puikiai gyventi. Bet lygiai taip pat be jų gali būti labai nepatogu. Viską nulemia statybų biudžetas. Jis verčia taupyti plotą. Tačiau galbūt geriau įrengti mažesnius miegamuosius, bet turėti prieškambarį – jame liks visi nešvarūs batai, prieškambaris apsaugos kitas patalpas nuo dulkių ir pro duris įslinkusios vėsos. Turėdami sandėliuką nereikalingų daiktų nesandėliuosite svetainėje ir virtuvėje – namai bus tvarkingesni. Apie garažo svarbą turintys automobilį turbūt net nesvarsto.

2014 m. gruodžio 8 d., pirmadienis

Pietūs ar šiaurė – labai svarbu

Lietuviai turi tokį posakį – amžiaus statyba. Dažniausiai taip sakoma apie namus, kurie niekaip nepabaigiami statyti, pastatus, kurių statyba labai brangiai kainavo. Tačiau šį posakį galima suprasti ir dar kitaip – namo statyba yra amžiaus statyba, nes dažniausiai tikimės, kad būstą sukursime visam likusiam savo, o galbūt ir vaikų, gyvenimui.
Iš tiesų, kai vyksta namo statyba, būsimą produktą matome kaip ilgalaikį, sukurtą visam mūsų amžiui. Retas kuris nori kas keletą metų statyti ar pirkti vis naują būstą. Remonto ar baldų perstumdymo norisi gan dažnai, o štai naujo namo – ne.
Todėl taip svarbu ne tik išsirinkti tinkamą namo projektą, namą, kuris bus patogus visą gyvenimą, bet ir specialistus, kurie statydami ir įrengdami būstą padarys viską, ką moka geriausiai. Tačiau iki tol, kol išsirenkamas namo projektas ir prasideda namo statyba, reikia atlikti kitą labai svarbų dalyką – išsirinkti sklypą ir bent jau mintyse sugalvoti, kokių namų norite jūs ir jūsų šeima. Namų patogumas priklauso ne tik nuo to, kaip jie išplanuoti, kokie baldai nupirkti ar koks būsto interjeras. Nemaža dalis komforto priklauso ir nuo to, kur būtent stovės jūsų namas.
   
Atgal į kaimą ar būsime miestiečiai
Prieš pradėdami sklypo paiešką, nuspręskite, kur norite vykdyti namo statybą. Trokštate gyventi toliau nuo miesto, miesto ribose, o gal labiausiai apgyvendintoje miesto vietoje? Pasirinkimas priklauso net nuo charakterio savybių, šeimos poreikių. Vieni nori būti pačiame įvykių sūkuryje, todėl renkasi tankiai apgyvendintą vietą. Kiti gi nori ramybės ir ieško tolimiausio vienkiemio.
Sklypo pasirinkimą nulemia ir šeimos sudėtis – jei šeimoje yra vaikų, daug kas turi būti patogu, šalia, po ranka.
Jei norite sklypo kaimiškoje teritorijoje, apgalvokite, ar lengvai pasieksite artimiausią gyvenvietę, ar bus patogu vežioti vaikus, jei jie dar maži, kokios galimybės susisiekti viešuoju transportu.
Galbūt namą ketinate statyti mieste, tokiu atveju apsižiūrėkite, kaip toli nuo sklypo ligoninė, mokykla, darželis, parduotuvė. Pasidomėkite, ar važiuoja viešasis transportas.
Kita galimybė yra rinktis vietą namo statybai sklypų masyve. Atminkite, kad kampiniai sklypai turi mažesnę vertę. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar jūsų pasirinktas sklypas nėra šalia transformatorinės. Pasidomėkite, kur yra numatytos nuotekų talpyklos, vandens gręžiniai. Galbūt nenorėsite namo šalia nuotekų talpyklos, o galbūt nekreipsite į tai dėmesio ir sklypą pirksite pigiau.
   
Atgal į ateitį
Planuodami statybas, atkreipkite dėmesį ne tik į tai, kaip sklypas atrodo dabar. Pasidomėkite, kokia numatyta gatvių plėtra, įvertinkite tai, ar daugelis namų aplink jau pastatyti, ar daug tuščių sklypų – tai reikš, kad statybinės mašinos pro šalį važinės dar ilgai. Žinoma, svarbu, ir kokius kaimynus turėsite. Svarbu, ar sklypų masyve yra įrengta nuotekų kanalizacija, ar yra įvadinė elektros dėžutė. Kitos komunikacijos – dujos, lietaus kanalizacija, drenažas ir taip toliau – yra būtinos, bet jos ne visada būna įrengtos. Turite įvertinti ir šias sąlygas. Jei tam tikrų komunikacijų nėra, pigus sklypas dėl papildomų projektų ir darbų gerokai pabrangs.
   
Visi keliai veda namo
Ne paskutinėje vietoje ir kelias į sklypą. Idealiausia – asfaltas. Tačiau naujuose sklypų masyvuose, kaimiškose teritorijose asfaltuoto kelio gali nebūti. Žvyruotas kelias ne pats blogiausias variantas, bet jis nepatvarus sunkiasvorėms mašinoms, kurių ne viena važiuos, kol vyks jūsų namo statyba.
Žiūrint į kelią šalia sklypo svarbūs dar keli patarimai. Jeigu gatvė tarp sklypų eina horizontaliai,
sklypai išdėstyti šiaurėje arba pietuose, geriau rinktis sklypą su įvažiavimu šiaurėje – namo šešėlis niekada nekris ant jūsų sklypo.
Statybos sąnaudų kainos
Puikiai žinome, kaip ekonominė krizė įtakojo nekilnojamojo turto kainas. Rinkos atsigauna, nors kartais pasvyruoja. Visi norime sutaupyti, bet turėti kokybiškus namus. Tad taupyti reiktų ne ant profesionalių darbuotojų, o ant medžiagų. Jos turi likti kokybiškos, tačiau verta pasidomėti akcijomis, bei kada geriausiai užsipirkti statybinių medžiagų. Kaip antai Statistikos departamentas nuolat pateikia statybos medžiagų kainų pokyčius: http://osp.stat.gov.lt/pranesimai-spaudai?articleId=3008773.

2014 m. gruodžio 5 d., penktadienis

Kas rytą iš lovos išlipti ta koja

Pėdos – viena iš jautriausių žmogaus kūno dalių. Daugybė nervų jose jaučia malonų kutenimą, erzinantį dilgčiojimą, šaltį, aštrumą, karštį. Nebe reikalo apie paniurusį žmogų sakoma – ne ta koja išlipo iš lovos. Turbūt visai nesvarbu, kaire ar dešine koja žengti pirmąjį rytinį žingsnį. Svarbu, kur koją padėti – ant šaltų ar šiltų grindų, švelnaus ar grubaus paviršiaus.
Namams, o ir pėdoms, šilumos visada suteikia tikro medžio grindys. Jaukumo jausmą sukuria medžio imitacija, kurio kartais galimybės teleidžia įsigyti tik pigaus – pavyzdžiui, laminato.
Štai kodėl žmonės neretai atsisako namuose įsirengti ekonomišką ir šiuolaikinį gyvenimo būdą atitinkantį grindinį šildymą. Neva jį įsirengus, sumažėja galimybių plačiau rinktis grindų dangą. Visas pasirinkimas – šaltos akmens plokštės arba keramikos plytelių danga, minkštus kilimus teks pamiršti.
Tačiau grindinio šildymo specialistai ramina: esant šiuolaikinėms technologijoms, galima rinktis kone bet kurią grindų dangą – pačią maloniausią jautrioms pėdoms.
Prieš renkantis dangą – specialisto konsultacija
Kad ir kurios dangos trokštate namams, pirmiausia pasikonsultuokite su specialistais. Pasirinkimas, kuo dengti šylančias grindis, didžiulis, bet su kiekviena danga elgtis reikia atitinkamai. Pavyzdžiui, svarbu leisti gerai išdžiūti betonui, kai jau padengti visi sluoksniai, išjungti šildymą, grindų dangas laikyti ir kloti tik pagal gamintojo nurodymus.
Norint išvengti problemų, reikia atkreipti į bendrą pasirinktos grindų dangos šiluminės varžos koeficientą. Kuo mažesnis koeficientas, tuo efektyvesnis šildymas – aukštų šiluminės izoliacijos savybių turinti danga mažina šildomų grindų spinduliuojamą šilumą.
Kilimas, keramika ar medis?
Kiekviena grindų danga suteikia namams tam tikrą stilių. Medis – jaukumo ir paprastumo, parketas – prabangos, akmens plokštė – šiuolaikiškumo. Bet kurią iš šių dangų galima rinktis namuose montuojant grindinį šildymą. Tik svarbu įvertinti kiekvienos dangos savybes – šildomoms grindims tinka ir ne toks brangus, kaip parketas, laminatas, ir akmens plokštės, keramika, betonas, kiliminės dangos.
Absoliutus mitas, kad esant grindiniam šildymui medinės grindys, laminatas ar parketas ima banguotis. Pasirinkus kokybiškas medžiagas ir dirbant pagal taisykles, nesusipratimų po namų remonto nekils.

Taip pat meskite iš galvos tokias mintis, kad padengus grindis keramikos plytelėmis ar natūraliu akmeniu, namai bus šalti. Po grindimis esančiuose vamzdeliuose cirkuliuojant vidutiniškai karštam vandeniui, net ir akmuo maloniai įšils. Tuomet nebus „ne tos kojos“ rytų – pėdos visada palies maloniai šiltą paviršių. 

2014 m. gruodžio 3 d., trečiadienis

Smalsus vaikas – kaip išvengti traumų?

Turbūt kiekvienas vaikystėje esame nudegę pirštus, nurietėję nuo laiptų, pargriuvę ant grindų ar gatvėje, nukritę nuo kėdės, kai ieškojome paslėptų saldainių. Nedidelės vaikystės traumos – dažnos ir neišvengiamos. Tačiau dėl neapgalvotos namo statybos, neapmąstytų interjero sprendimų ar atsitiktinai paliktų buities detalių vaikystę aptemdyti gali ir rimti sužeidimai. Galų gale, jei namai saugūs, vaiką galima apsaugoti ir nuo daugelio mažų traumų. Namuose visada geriau juokas, negu ašaros.

Vaikai – smalsūs. Jiems rūpi patikrinti slapčiausias namų vietas, pažiūrėti pro visus langus, užlipti ant visų spintelių ir įlįsti į visas spintas. Vaikai taip pat ir judrūs – per dieną laiptais gali subėgioti dešimtį kilometrų, šimtus kartų šokdami išmatuoti koridorių ir svetainę.
Deja, tai,  kas vaikams iš prigimties dovanota, dažnai jiems pakiša ir koją. Lietuvoje į ligonines vaikai patenka dažniausiai dėl nukritimų ir susitrenkimų namuose. Europos Sąjungoje Lietuva pirmauja dėl mirtinų vaikų kritimų skaičiaus. Statistika tikrai nedžiuginanti, bet Jūs esate tas asmuo, kuris gali prisidėti prie šių skaičių sumažinimo. Įvykdę vos kelis saugių namų patarimus, apsaugosite savo vaikus ir pas juos apsilankiusius draugus. Galbūt įkvėpsite ir savo pažįstamus atlikti tam tikrus pakeitimus buityje ar namo statyboje. 

Išmanūs sprendimai

Viskas dabar išmanu – automobiliai, telefonai, kompiuteriai. Išmanūs gali būti ir namai. Vykstanti namo statyba nepagailėkite pinigų automatizuotoms namų valdymo sistemoms. Gal pradinė jų kaina ir atrodys didelė, bet per keletą metų investicija atsipirks ir galėsite jaustis ramūs dėl savo vaikų.
Išmanios sistemos, skirtos vaikams, neleis jiems savarankiškai įjunti lygintuvo, televizoriaus, kompiuterio ar pavojingų buities prietaisų – atžala nenusidegins, neįkiš pirštų į, pavyzdžiui, virtuvinio kombaino peilius.
Kai kuriose patalpose įrenkite automatinį apšvietimą – jei vaikas naktį sugalvotų eiti į tualetą ar kur kitur, neapvirs už ko nors užkliuvęs tamsoje.

Neprieinami stalčiai

Jei turite dar tik šliaužiojantį ar vos vaikščioti pradėjusį kūdikį, pasirūpinkite spintelių ir stalčių apsaugomis. Jos nebrangios, bet neleis vaikui kišti rankų ten, kur jos gali būti netyčia suspaustos ar pritrenktos. Ypač saugokite tas spinteles ar stalčius, kur laikomi vaistai, cheminės priemonės. Jas laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje arba dar geriau – rakinamoje.
Lygiai taip pat slėpkite aštrius daiktus – peilius, žirkles, virtuvinius ir garažo įrankius, siuvimo reikmenis. Tegul šie daiktai turi savo vietą, kuri nepasiekiama vaikui ir neprieinama. Aštrių daiktų ne vietoje nepalikite net akimirkai. Vaikai vikrūs.
Saugiuose ir užrakintuose stalčiuose laikykite smulkius daiktus. Juk mažyliai tokie smalsūs, kad kiekviena naujovę ne tik apčiupinėja, pauosto, apžiūri, bet ir mėgsta „paskanauti“. Smulkų daiktą vaikas gali praryti ne specialiai, o netyčia.

Vaikas su degtukais

Kol Jūsų atžalos dar mažos, pakentėkite namuose be žvakių. Net ir minutei palikus vietoje sėdintį vaiką, galite jį atrasti nudegusia rankute.
Saugiai laikykite žiebtuvėlius, degtukus, dujinės viryklės degiklius. Vos prieš dvejus metus suvesta akistata gąsdinanti: per 2012 metus mūsų šalyje nudegė daugiau, negu1 tūkstantis vaikų bei paauglių.
Paslėpkite ne tik degtukus ir žvakes. Nepalikite mažamečių nei akimirkai, kai verda puodas, kažkas kepa orkaitėje, ant stalo garuoja kavos puodelis. Židinį atskirkite specialia užtvara, ant čiaupų įrenkite karšto vandens reguliatorių – vaikas gali nudegti paprasčiausiai norėdamas nusiprausti rankas.

Kritimas – dažniausia trauma

Namuose nukristi galima nuo laiptų, kopėčių, pro langą. Tokie kritimai gali baigtis net mirtimi. Todėl visame būste įrenkite langų ir balkono durų fiksatorius. Nepalikite kopėčių ar aukštos kėdės – ant jų užlipęs mažametis galės ropštis dar aukščiau. Net ir nukritęs nuo kėdės kūdikis gali ritmai susižeisti.
Nepalikite kūdikio nė sekundei vieno gulinčio ant lovos krašto, pervystymo stalo ar kito aukštesnio baldo. Visus aštrius namų kampus apsaugokite specialiomis apsaugomis – atrodytų nekaltas atsitrenkimas į kampą gali sukelti daug problemų ir skausmo.

Labai paprasti buitiniai sprendimai ir atidumas suteiks Jūsų vaikams vaikystę su mažiau traumų.