2015 m. sausio 26 d., pirmadienis

Metamorfozės: šaltis tampa šiluma ir jaukumu

 Įkurtuvės arba remontas reiškia  galimybę susikurti tai, apie ką seniai svajojote. Gal tai bus ryškios sienos, išprotėjusių ornamentų užuolaidos, futuristiniai baldai ir netikėti erdviniai sprendimai. O gal tai bus ramios, užliūliuojančios spalvos, senas senelės krėslas ir minkšti kilimai. Viskas priklausys nuo nuotaikos, šeimos poreikių, biudžeto dydžio.
Didžiausią plotą bet kuriame būste užima sienos ir grindys. Itin atidūs esame sienoms – iki smulkmenų deriname dažų spalvą, nagrinėjame kiekvieną tapetų centimetrą. O grindų dangai tokie reiklūs nesame. Didžiausias apsisprendimas būna, kokios faktūros dangą išsirinkti: sintetiką, natūralų medį, kilimus ar plyteles. Grindų dangos dažniausiai būna nepretenzingos, neišsišokančios, tokios, „kaip visų“. Interjero kūrimo žaidime jos tarsi nedalyvauja. O be reikalo.
Pagrindinis akcentas
Dėmesio centru jūsų namuose gali būti nebūtinai baldai, brangi vaza ar prabangus šviestuvas. Visą garbę prisiimti gali ir grindys, jei tik nebijosite netradicinių sprendimų.
Įprasta grindis kloti kilimine danga, medinėmis grindimis, ypač laminatu. Šį kartą apie dangą, kurios lietuviai vis dar šiek tiek bijo ir leidžia „apsigyventi“ tik vonioje, geriausiu atveju virtuvėje. Tai – keramikos plytelės ir akmens masės plokštės. Jų spalvų, faktūrų, formų ir raštų pasirinkimas – milžiniškas.
 Šiomis grindų dangomis galima žaisti, kuriant būsto nuotaiką, stilių, tačiau jas į savo namus įsileidžiame vis dar nenoriai.
Tik ten, kur oficialu?
Neretai manoma, kad keramikos plytelės ar akmens masės plokštė tinka tik įstaigoms, ofisams – neva esančios labai patogios naudojimui, bet kuria šaltumo įspūdį, nesuteikia jaukumo. Plytelės šaltos tik išoriškai. Pasirinkus tinkamas spalvas, faktūras ir formas, namai tikrai bus jaukūs. Net prisilietus jos bus šiltos, jei namuose įsirengsite grindinį šildymą.
Keramikinės plytelės ir akmens masės plokštės yra pačios tinkamiausios rengiant grindinį šildymą. Plytelės pralaidžios šilumai, taigi, šiluma jomis pasklis efektyviau.
Taigi, mitą, jog plytelės yra šaltos ir jaukiems namams netinkamos, galite pamiršti. Grindinis šildymas užtikrins, jog grindys ir visi namai bus šilti.
Ekspertai jau seniai įsitikino, jog plyteles prižiūrėti yra lengviausia. Jų amžius ilgiausias, lyginant su kitomis grindų dangomis, jos patvariausios. Jos labiausiai tinka ten, kur nešvarumų kaupiasi daugiausiai – prieangyje, pagalbinėse patalpose, virtuvėje, vonios kambaryje. Tačiau sunkiai keramikos plyteles ir akmens masės plokštes įsileidžiame į svetainę, miegamąjį, valgomąjį. Tai – dar vienas stereotipas. Vis manome, kad bus šalta ir nejauku. Tačiau, kaip ir minėta, šaltumo problemą išsprendžia grindinis šildymas.
Akmuo ar plytelė?
Jei jau apsisprendėte namų interjere žaisti plytelėmis, teks išsirinkti – keramikinės plytelės ar akmens masės plokštės?
Ir keramikinė plytelė, ir akmens masės plokštė iš esmės yra ta pati plytelė, tik skirtingų techninių savybių. Visos jos yra keraminės, tik skirstomos į akmens masės, klinkerio ir keramikines plyteles.
Keramikinės plytelės yra glazūruotos plytelės. Laukui jos netinkamos, naudojamos tik vidaus apdailai. Neglazūruotos plytelės yra akmens masės. Jų nepermerkia vanduo, tad tinka ir lauko apdailai.  Klinkerio plytelės būna ir glazūruotos, ir be glazūros.
Jei remontą ar naujo namo dekoravimą ketinate atlikti dar šiemet, ar net ir prasidėjus naujiems metams, neprašausite pro šalį pasirinkę gamtos spalvas.
Dizaineriai, stilistai ir mados sekėjai sako, kad natūralios, gamtinės spalvos vis dar madingos. Žengsite koja kojon su mada, jei pasirinksite plyteles su augalų motyvais, odos, medžio imitacija. Taip pat pasidomėkite, koks keramikinių plytelių glazūros atsparumas nusidėvėjimui, koks akmens masės plytelių įmirkio procentas.

2015 m. sausio 20 d., antradienis

TOP 10 klaidų populiariausiame namų kampelyje

Kur mėgstate gerti rytinę kavą? Kur gimsta geriausi gyvenimo kulinariniai receptai? Galų gale, kur dažniausiai susirenka visa šeima? Virtuvėje – pačioje svarbiausioje namų vietoje, kuri simbolizuoja jaukų šeimos židinį, atspindi gerovę ir net tarpusavio santykius. Sovietmečių statytuose daugiabučiuose virtuvės – miniatiūrinės, bet vis tiek ten verda gyvenimas. Namo statybose, kurios įvykdytos per keletą paskutiniųjų metų ar tik dabar vykdomos, virtuvės – didelės ir erdvios.
Tačiau visai nesvarbu, ar turite tik mažytį virtuvės kampelį ar tik pradėta namo statyba ir erdvi virtuvė jau suplanuota. Ir mažoje, ir didelėje patalpoje galima padaryti klaidų, kurios sugriaus virtuvės, kaip jaukiausios namų vietos, įvaizdį.

Virtuvės griaučiai

Jei namo statyba dar tik vyksta, be jokios abejonės, pasirūpinsite tvirtomis sienomis, ant kurių nebus baisu kabinti spintelių. Tačiau jei gyvenate senesniame būste, sienos gali būti ne pačios stipriausios. Kabindami naujas spinteles įrenkite specialią atramą – kad netikėtai nukritusi spintelė su lėkštėmis nesugadintų nuotaikos ir visko aplinkui.
Kitas svarbus dalykas virtuvėje – grindys. Maloniausios pėdoms, šilčiausios – medinės grindys. Deja, virtuvei tai – ne pats geriausias pasirinkimas. Virtuvė – veiksmo vieta, ten kur veiksmas – daug įvykių. Tikrai per laiką ką nors išpilsite ant grindų, nukris maisto, riebalų ir panašiai. Visos dėmės ant medžio dangos labai gerai pasimatys, ne visos išsivalys.
Sakote, marmuras amžinas – gal marmuro grindis virtuvei? Ši prabangi ir brangi medžiaga atrodo ir yra patvari, tačiau marmure yra plika akimi nematomų plyšių, kurie per laiką prisipildys purvo. Grindys virtuvėje atrodys ne prabangiai, bet nešvariai.
Geriausia danga virtuvėms grindims turbūt yra plytelės. Jos lengvai valosi, ant jų nepalieka dėmių. Šaltą paviršių galima panaikinti įsirengus grindinį šildymą.

Paviršių žaismas

Spintelių fasadas, stalo paviršius – ne vien tik puošmenos, bendra būsto stilistika. Visi paviršiai – stalo, spintelių – bei fasadai turi būti ne tik jums gražūs, bet ir praktiški.
Todėl iš karto atsisakykite blizgių medžiagų – gal spintelių durelės ir atrodytų gražiai, bet ar norėsite kasdien jas šveisti? Juk ant blizgaus paviršiaus liks kiekvienas prisilietimas, kiekviena dėmė.
Jau apkalbėtas marmuras taip pat netiks – dėl tų pačių tarpelių, kurie, jei marmuru padengsite spintelių ar stalo paviršių, netruks prisikaupti nešvarumų.
Kalbant apie stalą, nesirinkite stiklinio. Jie atrodo lengvai, sukuria erdvės pojūtį, bet tokius statyti geriausia svetainėje. Virtuvėje stiklinio paviršiaus stalas – nepraktiškas pasirinkimas. Visų pirma, stiklas gan jautrus, liks dėmių, jis išsibraižys. Kels didžiulį triukšmą – kai dėsite lėkštes, puodelius, stalo įrankius. Tokį galima ir sudaužyti, jei iš rankų išsprūs salotų dubuo.

Baldų išplanavimas

Virtuvėje baldus statykite taip, kad viskas būtų lengvai pasiekiama. Baldai ir įranga turi būti sumontuoti taip, kad nereikėtų pernelyg sukinėtis apeinant vieną ar kitą ir kad nenusidaužytumėte šonų. Jei vienoje vietoje įsirengėte spintelę, skirtą pjaustymui, minkymui ir kitiems darbams, šalia tegu būna visa, kas bus reikalinga.
Patikėkite, virtuvėje jums nereikalingos lentynos. Geriau ir patogiau, kai viskas uždara – juk virtuvėje netrūksta garų, riebalų.
Todėl turėkite daug spintelių. Aukštesnėse jų lentynose sudėkite tai, ką naudojate rečiau. Tik viena taisyklė – nesigaminkite pernelyg gilių spintelių stalčių. Viena, patį galą bus sunku pasiekti, antra, kol ką nors atrasite, praeis noras ir gaminti.
Kita taisyklė apie baldus – jei turi būti patogaus aukščio. Taip pat buitinė technika. Viskas turi būti lengvai pasiekiama, virtuvė turi tarnauti jūsų komfortui.

Patogios smulkmenos

Iki galo suderinkite ir kitas smulkmenas – kokias rankenas naudosite stalčiams, kokiame aukštyje kabos garų surinktuvas. Šis privalo būti kokybiškas – kad išvengtumėte rasojančių langų, kvapų būste.
Itin svarbu apšvietimas – neužtenka vieno šviestuvo palubėje. Apšviesti reikia ir tas vietas, kur valgysite, kur kažką kepsite, pjaustysite.
Paisant patarimų, ir didelę, ir mažą virtuvę galima įsirengti labai patogiai, praktiškai, bet tuo pačiu ir gražiai bei jaukiai.

2015 m. sausio 17 d., šeštadienis

Sprendimas, kuris namuose padės išnaikinti visas bakterijas

Jei pastebėjote, kad ant veido skruostų atsiranda raudonį dėmelių, spuogų, jei kutenti gerklę vos tik įėjus į vonios kambarį, gali būti, jog jūsų namuose apsigyveno nematomos, bet labai įkyrios erkutės. Taip pat – žymiai geriau matomas ir lygiai toks pat įkyrus pelėsis. Beje, ar tik ne pastarasis jau baigia „išdekoruoti“ svetainės kampą, virtuvės spintelės dugną, praustuvę vonioje?
Greičiausiai norėdami pašalinti erkučių ar pelėsių padarytus nuostolius, išleidote nemažai pinigų kosmetikai, chemijai, naikinančiai pelėsius. Gal net keitėte tapetus, perdažėte sienas, griovėte plyteles. Tačiau ar žinojote, kad viso to nereikia – užtenka būste pašalinti drėgmės perteklių. Jį geriausia panaikinti ne drėgmės rinkikliu. Protingiausias sprendimas tiek sename, tiek naujame būste yra įrengti grindinį šildymą. Ne tik išnaikinsite bakterijas – kojoms ir visam kūnui visada ir visame būste bus šilta, mažiau sirgsite peršalimo ligomis ir galėsite mėgautis neišmainomu komfortu.

Ko reikia?

Įsirengti grindinį šildymą nėra nei labai sudėtinga, nei labai brangu. Tikra tiesa – išlaidų bus, kaip darant bet kokį remontą ar naujovę, bet išlaidos greitai atsipirks. Iš pradžių visi darbai ir medžiagos, skirtos šiltoms grindims atrodo brangūs. Tačiau netrukus viskas pradės atsipirkti ir galėsite net sutaupyti – įsirengus grindinį šildymą, išlaidos šildymui sumažėja iki 20 procentų.
Sukti galvos dėl darbų taip pat nereikėtų – grindinio šildymo specialistai viską atlieka greitai ir profesionaliai, o namai tikrai neatrodo tarsi po žemės drebėjimo.
Vis dėlto, kad grindų perdarymas neatrodytų toks gąsdinantis, jums reikėtų žinoti, ko šiam darbui prireiks.
Jei grindis šildyti ketinate elektra, prireiks šildymo kabelių, jutiklio ir temperatūros valdymo termostato, taip pat specialaus kilimėlio, kur bus montuojami kabeliai ir betono sluoksnio. Darbai užtruks vos keletą dienų. Kartais net nereikia ardyti senos grindų dangos – sutaupoma laiko, pinigų ir būste mažiau dulkių. Pavyzdžiui, jei vonioje yra plytelės, montuoti grindinį šildymą galima tiesiai ant jų.
Panašus įrengimo principas galioja ir vandeniu šildomoms grindims. Tik nereiks elektros kabelių. Prireiks vamzdelių, maišytuvo, taip pat ir elektriniam šildymui reikalingos polietileno plėvelės, šilumą išsklaidančio sluoksnio. Tik vandeniu šildomos grindys prieinamos ne visiems, mat po visų darbų gerokai paaukštėja grindys – net porą dešimčių centimetrų.

Sprendimų laisvė

Grindinis šildymas atveria kelius ir kitiems būsto sprendimams. Pavyzdžiui, grindis šildyti galite ne tik elektra. Pasirinkę šildymą vandeniu, galėsite eksploatuoti ne tik įprastą malkomis ar granulėmis kūrenamą katilą. Galėsite rinktis iš plataus šiuolaikinio šilumos šaltinių spektro – naudoti saulės energiją, kuri yra atsinaujinantis šaltinis, kondensacinius dujinius katilus, geoterminį vandenį. Drąsiai savo namuose galėsite priimti ekologiškus ir ekonomiškus sprendimus.
Be jokios abejonės, įsirengę grindinį šildymą, tikrai sutaupysite namuose erdvės – juk nebereikės radiatorių. Taigi, atsilaisvins nemažai grindų ir sienų, kurias daug maloniau „puošti“ ne radiatoriais, bet baldais, kitomis interjero detalėmis.

Dar kartą apie sveikatą

Ir tikra tiesa, įrodyta mokslininkų – turėdami grindinį šildymą, turėsite ir geresnę sveikatą. Jau minėjome, kad nuolatinė ir visur sklindanti grindų šiluma iš namų išvys visas erkutes, pelėsius ir bakterijas. Dar daugiau – būste akivaizdžiai sumažės dulkių. Juk jos nebesikaups radiatorių užkaboriuose.
Šilumą visame name ar bute galėsite reguliuoti – daugiau šildyti vonios kambarį ir mažiau miegamąjį ar, pavyzdžiui, prieangį.

2015 m. sausio 8 d., ketvirtadienis

Įkurtuvės – greičiau ir pigiau

Naujas namas per savaitę? Tikrai taip – šiais laikais namo statybos nebetrunka metų metus ir nereikia gyventi pagalbiniame pastate, kaip buvo įprasta sovietmečiu, kol vyksta statybos. Turint sklypą, išsirinkus namo projektą ir išpylus pamatus, naują būstą galima pastatyti vos per savaitę. Nuolat skubantiems ir norintiems greito, bet kokybiško rezultato, tai skamba kaip geriausias pasiūlymas. Namas gimtadienio proga – kodėl gi ne, tai visiškai įmanoma!
Norintiems naujus namus turėti greitai, svajojantiems apie nesudėtingą namo statybą ar suplanavusiems turėti šviežią būstą tam tikra proga, yra net kelios išeitys. Trokšdami kokybiškų ir greitų statybų, rinkitės karkasinius arba skydinius namus. Abu variantai pastatomi greitai, ypač – skydiniai. Skydinį namą, jei jau išpilti pamatai, galima pastatyti tik per savaitę. Tad Kalėdas ar Naujuosius namus galima sutikti svaiginančiu naujumu kvepiančiuose namuose.

Tarsi LEGO kaladėlės

Jei norite įsivaizduoti, kaip statomas skydinis namas, prisiminkite LEGO konstruktorių, kurį dovanojote savo vaikui. Jam pagal paveikslėlį reikėjo surinkti trokštamą figūrą. Lygiai taip pat atrodo ir skydinio namo statyba. Skydinį namą pagamina gamykloje, atveža jo detales į statybų aikštelę, kur namą surenka statybininkai. Skydinis namas jau turi langus ir kitas smulkmenas. Ne nuostabu, kad jį pastatyti užtenka kelių dienų.
Karkasinio namo statyba irgi gan paprasta ir greita. Jei yra pamatai, karkasinio namo statyba užtrunka nuo dviejų iki trijų mėnesių. Jūsų pasirinktame sklype karkasas –arba namo laikančiosios konstrukcijos – pastatomas ir apkalamas sienomis. Įsivaizduokite, kiek užtruktų sieną užpildyti mūrijant plytas. Tai tikrai užtruktų keletą mėnesių ar net metus.

Taupo laiką ir pinigus

Karkasiniai ir skydiniai namai arba namai, taupantys laiką, taigi, ir pinigus, jau seniai statomi JAV, Skandinavijos šalyse. Galima drąsiai teigti, kad šiais emigracijos laikais, didžiąją dalį Norvegijos karkasinių namų yra pastatę ar stato lietuviai – greitai, tiksliai ir kokybiškai. Tik kažkodėl užsienyje tokie populiarūs namai kol kas nėra labai madingi Lietuvoje, kad ir kaip šalyje mėgstamos naujovės. Lietuvoje taip pat pagamina nemažai skydinių namų, jie sėkmingai eksportuojami į užsienį, lietuviškos gamybos namus noriai renkasi kokybei reiklūs skandinavai, vokiečiai.
Pas mus vis dar gajus mitas, jog tvirtas ir amžinas namas – tik mūrinis. Tačiau ir skydiniai ar karkasiniai namai stovi pusšimtį metų ir ilgiau. Nei karkasinio, nei skydinio namo tikrai nenupūs lietuviškas vėjas ar net audra. Lengva konstrukcija ir lengvas statymo būdas nereiškia, kad namas yra lengvai pažeidžiamas ar neilgaamžis.
Negąsdina tokie namai ir kainomis – kvadratinis metras kainuoja apie 3 tūkstančius litų. Karkasinio namo kvadratas dar pigesnis – apie 1,5 tūkstančio litų. Karkasinio namo statybai reikalingi paprastesni pamatai, nes toks būstas yra gan lengvas. Taigi, galima dar labiau sutaupyti.